Acwa Güç - Glocal Group

Kırıkkale DGKÇ Enerji Santrali Projesi, Kırıkkale’nin Yahşihan İlçesinde Kılıçlar belediyesi içinde bulunmaktadır. Bu proje, Kırıkkale şehir merkezine 15 kilometre ve Ankara’nın doğusuna 50 km kilometre mesafededir.

Samsung C&T Corporation ile imzalanan bir anahtar teslim EPC Sözleşmesi kapsamında yürütülen Projenin inşaatının 30 aylık bir dönemde tamamlanması öngörülmektedir. Sözleşme kapsamında yer alan Çalışmalar, Proje alanından yaklaşık 120 km uzaklıktaki Bağlum bağlantı noktasına çekilecek iletim hattı dahil olmak üzere BOTAŞ Petrol Taşıma Tesisleri (gaz boru hattı dahil) ile TEIAŞ Elektrik İletim Tesislerinin inşaatını içerir.

Tesis, First National Operation & Maintenance Company LLC (“NOMAC”) tarafından imzalanan İşletme ve Bakım Sözleşmesi (“İşletme ve Bakım Sözleşmesi”) kapsamında ayrı bir hizmet şirketi olan Nomac Enerji Üretim Işletme Ve Bakim Hizmetleri Limited Şirketi tarafından işletilecek ve bakımı yapılacaktır.

Ticari temelde işletilecek olan projede, güvenilir elektrik kapasitesi ve dağıtılan elektriğin, iki taraflı sözleşmeler aracılığıyla ve dengeleme/gün öncesi piyasasında satılması hedeflenmektedir.